300

Posted: 31. märts 2007 in Uncategorized

Ei saanud mitte kirjutamata jätta sellisest toredast filmist nagu “300”. Mina läksin seda filmi vaatama tuttava soovitusel, kes väitis, et seda peab lihtsalt nägema. Üldiselt mulle meeldivad ajaloolised filmid väga, kuid millegi pärast suhtusin sellesse filmi veidi eelarvamusega, ei tea isegi miks. Kuid nüüd võiks öelda tõesti, et seda peab nägema. Millest siis räägib film “300”? See räägib Kreeka-Pärsia sõja käigus aset leidnud Termopüülide lahingust. Pärsia kuningaks on Xerxes I, kes tahab saada kogu maailma valitsejaks ja seetõttu tahab vallutada ka Kreekat.Sparta kuningas Leonidas I keeldub alistumast ja alustab ilma Sparta Nõukogu loata sõda Pärsia vastu. Kuna tal pole Nõukogu luba, siis läheb ta pärslaste vastu ainult oma kõige ustavamate, tugevamate ja vapramate 300 mehega. Põhineb see Frank Milleri koomiksil, mis on omakorda tehtud ikkagi ajaloo ainetel.
Seda filmi sisu ei saagi sõnadega edasi anda, sest spartalastest õhkub antud filmist niivõrd palju uhkust, vaprust ja julgust. Just see vaprus ja uhkus on need, mis mulle väga meeldivad. Iidses Sparta linnas oligi põhimõtteks – ära iialgi alistu, äri iialgi peatu, võitle viimase lõpuni. Tänapäeva postmodernses ühiskonnas ongi paljuski puudu vaprusest ja ka uhkusest. Ma ei väida, et Sparta ühiskonna korraldus oli õiglane – ei olnud, sest poisslapsi koheldi ikka liiga karmilt. Alates 7. eluaastast viidi ema juurest ära kooli, kus õpetati võitlema ja üldse sõjandust, igal aastal anti koolis õpilastele lihtalt piitsa, et õpetada neid mitte valu tundma ja kannatama. See ei olnud õige. Kuid ometi kasvatas selline karm kord nendest mitte barbarid, vaid haritud ja enda eest seisvad inimesed. Ja vahelepõikena, Sparta linnriigis oli naiste olukord tunduvalt parem kui näiteks Ateenas. Spartas said tüdrukud ka koolihariduse, neid suunati samuti oma füüsise eest hoolitsema, neid ei sunnitud abielluma väga varajases eas ja endast poole vanema mehega, vaid siis kui leiti,et aeg on küps ja mees oli naisest tavaliselt 5-6 aastat vanem. Samuti arvestati naiste arvamusega rohkem ja lubati neil ka poliitikas kaasa rääkida. Kõige paremaks näiteks ongi Leonidase naine Gorgo, kelle arvamusega alati arvestati poliitikas, “Meie(spartalannad) võime kaasa rääkida ja arvamust omada, sest meie toome ilmale tõelisi mehi. Sparta mehi.”
Spartalaste juures meeldib mulle veel nende lakoonilisus. “Tule tagasi kilbiga või kilbil”. See oli lause, mida öeldi sõtta minevatele meestele. Ei olnud halamist, ei olnud liigseid sõnu. Ka sellest filmist tuli välja nende tunnete mitte näitamine ja tagasi hoidmine, sest see on nõrkuseks. Mulle meeldib selline mõtteviis. Miks rääkida pidevalt oma tunnetest? On ju vanasõnagi, et ära palju räägi, kulutad sõnad ära. Palju suurema kaaluga on see tunneteavaldus, mis on tõesti mõeldud südamest ja mida öeldaks harva, kui see, mida korrutatakse pidevalt ja mis ei pruugigi nii palju tähendada.
See film andis väga hästi edasi Sparta ja spartalaste olemuse ning kajastas ka üsna tõetruult Termopüülide lahingut. Mis võib-olla natuke häris oli see, et oli suhtliselt palju arvutigraafikat kasutatud, aga selliset ajaloolist filmi ei saagi vist teismoodi teha. Näitlejad mängisid väga hästi – eelkõige muidugi Gerard Butler, kes peale selle,et ta väga hea välja nägi, ka kuningas Leonidase rolli väga hästi välja mängis. Mulle igatahes jättis see film väga hea mulje ja kohe väga -väga meeldis. Seetõttu soovitan ka Sulle, hea lugeja – vaata ja sa ei kahetse 🙂
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s